Heini Groag a olomoučtí přátelé – Paul Engelmann a Ludwig Wittgenstein

 

Nová kniha odhaluje, jaký vliv měli na mládí Heinricha Groaga jeho olomoučtí přátelé Paul Engelmann a Ludwig Wittgenstein. Popisuje, jak tento vliv ovlivňoval Groagův pozdější život v letech 1918–1938 a 1945–1973.

OBJEDNAT KNIHU O ČAPKOVI


cover knihy

Obsah a ukázky z knihy „Vojáku Vladimíre...“ Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby najdete na webových stránkách nakladatelství NZB.cz

objednávkový formulářPaul Engelmann (1891–1965)


Uznávaný architekt a filozof. Paul Engelmann studoval u významného architekta Adolfa Loose, podobně jako Jacques Groag. Narodil se v moravské Olomouci, kde patřil mezi klíčové členy předválečného kroužku mladých intelektuálů. Pozdější uznávaný advokát Jindřich Groag byl jedním z jeho nejbližších olomouckých přátel.

Dnes je Engelmann nejčastěji zmiňován pro přátelství, které s ním mezi roky 1916–1928 udržoval filozof Ludwig Wittgenstein. Ve stejné době udržoval s Wittgensteinem přátelské kontakty i Jindřich Groag. Roku 1934 Engelmann emigroval do Palestiny a usadil se v Tel Avivu, kde roku 1965 také zemřel.

Ludwig Wittgenstein (1889–1951)


Jeho otcem byl ocelářský magnát Karl Wittgenstein, jednoho z nejbohatších lidí Evropy počátku 20. století. Dnes je Ludwig Wittgenstein považován za jednoho z nejvlivnějších filozofů 20. století. V období války i krátce po ní patřil mezi jeho přátele i Heinrich Groag a Paul Engelmann. JUDr. Groag dokonce zaznamenal několik jedinečných svědectví o životě mladého Wittgensteina a o vzniku jeho stěžejního díla Tractatus logico-philosophicus.

Zajímají vás další informace o Paulu Engelmannovi, Ludwigu Wittgensteinovi a Heinrichu Groagovi? Najdete je v knize „Vojáku Vladimíre...“. Objednejte si ji za výhodnou cenu na webu NZB.

Související informace


›› Titulka webu KarelCapek.org
›› Conscientious objectors
›› Karel Čapek
›› Paul Engelmann
›› Heinrich Groag / Jindřich Groag
›› Jacques Groag
›› Wilhelm Groag
›› Vilém Nemrava
›› Přemysl Pitter
›› Vladimír Rajda
›› Ludwig Wittgenstein
›› Lev Nikolajevič Tolstoj
›› Nazaréni
›› Svědkové Jehovovi
›› Novinky a opravy
›› Odkazy

Informace pro podnikatele | Živá i neživá příroda | Turistika a informace pro turisty | Zdraví, fitness, nemoci
Historické nemovitosti na prodej | Historie, dějiny a dějepis | Antikvariát a bazar
Redakční služby, psaní textů na zakázku | Redakční blog | Kontakt | Nakladatelství NZB

Veškerá data publikovaná na tomto webu v písemné, grafické, zvukové či jiné podobě jsou určena pouze pro osobní potřebu.
Všechna práva vyhrazena / All rights reserved © abcRedakce.cz 2001–2009

TOPlist