Vilém Nemrava, Vladimír Rajda, Přemysl Pitter a pacifismus

 

Vilém Nemrava (1882–?)


Odpírač vojenské služby Vilém / Wilhelm Nemrava patří k antimilitaristickým legendám. Jeho proslulost způsobil především spisovatel Jaroslav Hašek. Ten totiž Nemravovo jméno zakomponoval do politicky angažovaného článku Nazarénští (1908), který z toho důvodu rakouská cenzura zakázala. Vedle toho je odpírač Nemrava zmíněn i v Haškově nejznámějším díle Osudy dobrého vojáka Švejka.

Kdysi se o tohoto vytrvalého odpírače vojny zajímal Tomáš G. Masaryk, Václav Klofáč i jiní význační politici. Nemrava byl dokonce v kontaktu se Lvem Tolstým (kontakt zprostředkoval Tolstého lékař Dušan Makovický). Dnes je jeho osud téměř zapomenut. Několik archivních listin dokumentujících jeho život se však přeci jen složitým bádáním podařilo najít...

cover knihy

BYL KAREL ČAPEK PACIFISTA?


Obsah a ukázky z knihy „Vojáku Vladimíre...“ najdete na webových stránkách nakladatelství NZB.cz

objednávkový formulář


Vladimír Rajda (1900–1985)


Po první světové válce se Vladimír Rajda hlásil k spirituálnímu obrodnému hnutí, které v jihomoravských Inačovicích založil Alois Vaňous. Označovali se jako Následovníci Krista nebo Následovatelé Kristovi. Před úřady hnutí vystupovalo jako Sdružení Hlasu Svědomí, případně jako B. v. u. J. Světové bratrství v životě duchovním nebo prostě jako Úřad Svědomí. Podobně jako Přemysl Pitter a jeho přátelé v Čechách, také Vaňousova skupina na Moravě propagovala pod vlivem poválečných nálad odzbrojení a odpor k válce. Nejeden následovník Krista byl odpíračem vojenské služby.

Přemysl Pitter (1895–1976)


Nonkonformní spiritualista, pacifista a pozdější nekonfesní duchovní. Když začala první světová válka, dobrovolně se do ní přihlásil. Během těžkých bojů však pod vlivem četby spisů Lva Tolstého a Bible prožil vnitřní obrácení. Utekl z bojiště, byl chycen a odsouzen k trestu smrti. Rozsudek nebyl vykonán jen shodou okolností.

Po první světové válce Přemysl Pitter založil několik osvětových spirituálních spolků, jejichž prostřednictvím se snažil zasazovat mimo jiné o mezinárodní odzbrojení. Usilovně podporoval odpírače vojenské služby z důvodu svědomí. Státní orgány však s nelibostí sledovaly jeho agitační činnost propagující radikální pacifismus, takže byl v období První republiky několikrát souzen i vězněn.

Máte zájem o další nové informace o Vilému Nemravovi, Vladimíru Rajdovi, Následovnících Krista a Přemyslu Pitterovi? Najdete je v knize „Vojáku Vladimíre...“. Objednejte si ji za výhodnou cenu na webu NZB.

Související informace


›› Titulka webu KarelCapek.org
›› Conscientious objectors
›› Karel Čapek
›› Paul Engelmann
›› Heinrich Groag / Jindřich Groag
›› Jacques Groag
›› Wilhelm Groag
›› Vilém Nemrava
›› Přemysl Pitter
›› Vladimír Rajda
›› Ludwig Wittgenstein
›› Lev Nikolajevič Tolstoj
›› Nazaréni
›› Svědkové Jehovovi
›› Novinky a opravy
›› Odkazy

Informace pro podnikatele | Živá i neživá příroda | Turistika a informace pro turisty | Zdraví, fitness, nemoci
Historické nemovitosti na prodej | Historie, dějiny a dějepis | Antikvariát a bazar
Redakční služby, psaní textů na zakázku | Redakční blog | Kontakt | Nakladatelství NZB

Veškerá data publikovaná na tomto webu v písemné, grafické, zvukové či jiné podobě jsou určena pouze pro osobní potřebu.
Všechna práva vyhrazena / All rights reserved © abcRedakce.cz 2001–2009

TOPlist